Co to jest dysperbit oraz do czego służy?
Podczas stawiania nowych domów czy bloków jedną z ważniejszych czynności jest ich odizolowanie od deszczu oraz wody gruntowej. Dawniej wykorzystywano do tego celu smołę, dzisiaj popularnością cieszy się dysperbit, który równie dobrze sprawdza się zarówno przy fundamentach, jak i przy dachu. Czym rozcieńczyć dysperbit? Co warto wiedzieć na temat tego produktu?
Dysperbit – czym jest?
Dysperbit to dyspresyjna hydroizolacja bazująca na masie asfaltowo-kauczukowej. W skład substancji wchodzi między innymi asfalt ponaftowy, modyfikowany przy użyciu syntetycznego kauczuku, a także środki emulgujące, inhibitory korozji oraz substancje obniżające temperaturę zamarzania wody. Preparat ma praktyczną, łatwą do nanoszenia na różne powierzchnie konsystencję. Dobrze sprawdza się zatem podczas tworzenia trwałych powłok hydroizolacyjnych. Dysperbit w przeciwieństwie do smoły nie wymaga podgrzewania przed aplikacją. Można używać go od razu po otwarciu pojemnika. Co więcej, otwarte już opakowanie da się przechowywać do ponownego użycia, jeśli będzie przetrzymywane w odpowiedniej temperaturze (niezbyt niskiej, aby woda wchodząca w skład substancji nie zamarzła, ponieważ pogorszy to właściwości produktu).
Po co używa się dysperbitu?
Dysperbit jest stosowany przede wszystkim jako izolacja fundamentów oraz pokrycia dachowego, ale można gruntować nim również wszelkie podłoża (posadzki), a także ściany pomieszczeń narażonych na działanie wody i wilgoci, na przykład ściany w łazience, kuchni czy pralni. Substancja tworzy na powierzchniach elastyczną powłokę odporną nie tylko na działanie wody, ale i na zmienne temperatury. Co więcej, dysperbit jest nieinwazyjny względem innych materiałów izolujących, na przykład styropianu. Ma również właściwości antykorozyjne, a to oznacza, że warto stosować go na elementach stalowych konstrukcji, aby uchronić je przed rdzewieniem.
Jak używać dysperbitu? Dysperbit czy lepik na zimno?
Jak zostało wspomniane, dysperbit to gotowa do aplikacji substancja do izolacji przeciwwilgociowej której nie trzeba w żaden sposób podgrzewać ani aktywować przed użyciem. Po otwarciu opakowania masę można nakładać na wybraną powierzchnię gęstym pędzlem lub pacą. W pierwszej kolejności należy jednak zagruntować podłoże poprzez naniesienie na nie rozcieńczonego dysperbitu w stosunku 1:1 z wodą. Na tak przygotowany grunt nakłada się już kolejne powłoki nierozwodnionego preparatu. Odpowiednia grubość warstwy hydroizolacyjnej to około 1 mm. Po wyschnięciu substancja zmieni kolor na czarny – jest to znak, że można nanieść na nią drugą warstwę produktu. Prace z dysperbitem należy wykonywać przy sprzyjających warunkach pogodowych, czyli w temperaturze nie niższej niż 10 stopni Celsjusza i nie w trakcie opadów deszczu. Gwarantuje to, że po wyschnięciu, preparat nabierze pełni swoich właściwości – stworzy warstwę hydroizolacyjną odporną na działanie opadów oraz na zmiany temperatur w zakresie od -30 do nawet 100 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że w przypadku izolacji elementów dachu, na warstwę dysperbitu aplikuje się jeszcze posypkę papową, która wzmacnia utworzoną w ten sposób powłokę hydroizolacyjną.
Polecane produkty: Primal R, Szlam hydroizolacyjny oraz Hydroblock R
Co jeszcze warto wiedzieć na temat dysperbitu?
Przed zaaplikowaniem dysperbitu na podłogę, ścianę czy elementy dachu, warto pamiętać, że substancja ta:
- schnie około 5 – 6 godzin w przypadku jednej, milimetrowej warstwy,
- działa w pełni skutecznie dopiero po zaaplikowaniu co najmniej dwóch powłok,
- jej zużycie wynosi około 1 kg na 1 metr kwadratowy,
- nie jest szkodliwa – charakteryzuje się niepalnością i nietoksycznością, a dodatkowo jest ekologiczna,
- nie rozpuszcza styropianu, dlatego może być stosowana wraz z nim oraz na wielu innych powłokach,
- nadaje się do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków.
Niektórzy zastanawiają się również, co jest lepsze – dysperbit czy abizol (roztwór bitumiczny)? W porównaniu tym pod wieloma względami lepiej wypada pierwsza z substancji, ponieważ nie jest niebezpieczna dla zdrowia, nie ma nieprzyjemnego zapachu i jest bardziej wydajna. Idealna do konserwacji pokryć dachowych. Ta masa asfaltowa zapewnia właściwą izolację bez względu na warstwy dysperbitu.
Dysperbit doskonale nadaje się do izolacji fundamentów. Zapewnia bardzo dobre powłoki hydroizolacyjne z masy bitumicznej i służy jako izolacja przeciwwilgociowa .