Blog

pexels-tom-fisk-1270439

Gdzie kłaść hydroizolację?

Każdy, kto ma przynajmniej minimalny poziom wiedzy na temat branży remontowo-budowlanej, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że wilgoć to niezwykle groźny czynnik dla całej konstrukcji. Długotrwałe oddziaływanie wilgoci na dany obiekt może doprowadzić do jego zniszczenia. Na szczęście, istnieją takie metody działania, które pozwalają tego uniknąć. Co należy wówczas zrobić? Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, stosuje się rozwiązanie znane jako tzw. hydroizolacja. Na czym polega hydroizolacja i w jakich miejscach się ją przeprowadza? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z naszym tekstem. Miłej lektury!

Czym jest hydroizolacja? Podstawowe informacje

Czym jest hydroizolacja? Na szczęście, nie potrzeba posiadać zaawansowanej wiedzy na temat prac remontowo-budowlanej, by zrozumieć, czym właściwie hydroizolacja. W pewnym uproszczeniu przez hydroizolację rozumie się taką powłokę, która ma za zadanie chronić dany obiekt przed negatywnym oddziaływaniem nań wilgoci oraz wody.

Obecnie stosuje się między innymi takie rodzaje powłok hydroizolacyjnych jak:

  • warstwa odporna wykonana z mieszaniny bitumów oraz smoły — potocznie jest ona określana jako papa. Jest to rozwiązanie często stosowane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Choć nie jest ono już tak powszechnie stosowane jak dawniej, to wciąż można spotkać się tą metodą w przypadku niektórych obiektów gospodarczych,
  • powłoki przygotowane z wykorzystaniem sztucznych żywic (w tym między innymi żywic epoksydowych oraz poliuretanowych). Żywice hydroizolacyjne to podejście stosowane szczególnie w przypadku, gdy trzeba przygotować osłonę dla niewielkich powierzchni. Z drugiej jednak strony niektóre metody iniekcji (uszczelniania) żywicą sprawdzają się także w przypadku większych konstrukcji (tuneli, sztucznych zbiorników wodnych, garaży podziemnych itp.),
  • preparaty wykonane z minerałów oraz polimerów (czasem określane również jako tzw. szlamy hydroizolacyjne). Z uwagi na wytrzymały charakter są one powszechnie wykorzystywane do zabezpieczenia obiektów mieszkalnych (w tym w szczególności takich miejsc jak ubikacje oraz dachy) i przemysłowych (zbiorniki wodne, magazyny to tylko niektóre z tego typu obiektów). Materiały mineralno-polimerowe doskonale sprawdzą się w miejscach, na które stale oddziałuje wilgoć. Z tego też powodu rozwiązanie to stosuje się na przykład w celu zabezpieczenia basenów.

Jeśli chodzi o hydroizolację, to stosuje się także inną klasyfikację, czyli podział na hydroizolację przeciwwilgociową (sposoby działania stosowane w przypadku elementów konstrukcji umieszczonych pod ziemią) oraz przeciwwodną (ich celem jest zabezpieczenie powierzchni przed deszczem, wodami gruntowymi itp.)

Gdzie kłaść hydroizolację?

Hydroizolacje Emulbit: roztwory asfaltowe do hydroizolacji, emulsje asfaltowe, hydroizolacje polimerowe.

Gdzie kładzie się hydroizolację?

Jak już wiesz, hydroizolacja jest stosowana zarówno w pomieszczeniach przemysłowych, jak i lokalach mieszkalnych. Praktyka pokazuje, że hydroizolacja znajduje swoje zastosowanie w takich różnorodnych miejscach jak między innymi:

  • garaże podziemne, obiekty gospodarki wodnościekowej, oczka wodne, tarasy i balkony, cokoły — w przypadku elementów wykonanych z betonu (hydroizolacja typu polimerowego),
  • wnętrza oraz elementy zewnętrzne budynków mieszkalnych, piwnice, strychy,  korytarze — nic nie stoi na przeszkodzie, by np. cementowa zaprawa hydroizolacyjna została zastosowana w powierzchniach pionowych oraz poziomych (w tym celu można wykorzystać na przykład zaprawę cementową Cemelastik),
  • miejsca w lokalach mieszkalnych oraz pomieszczeniach gospodarczych, które są relatywnie najbardziej narażone na destrukcyjne oddziaływanie wody (wilgoci). Do takich rejonów zaliczają się na przykład kuchnie (miejsca w pobliżu zlewu), łazienki (w tym w szczególności okolice zlewów, umywalek, kabin prysznicowych, wanien oraz ubikacji). Ponadto hydroizolacja powinna zostać rozmieszczona w pobliżu rur kanalizacyjnych oraz odpływów ściekowych.

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą hydroizolacja nie jest potrzebna w zwykłych mieszkaniach. Tymczasem, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a konsekwencje braku zabezpieczeń mogą być bardzo poważne — od skruszenia i odpadania płytek PCV aż po pleśnie i grzyb na ścianie.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że należy pokryć warstwą hydroizolacyjną całą powierzchnię ścian, sufitu oraz podłóg w mieszkaniu. Wręcz przeciwnie: takie działanie jest nie tylko czasochłonne, ale drogie i nieefektywne. Zalecanym rozwiązaniem jest punktowe rozmieszczenie warstwy hydroizolacyjnej.

Czytaj także:

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this