Blog

pexels-myburgh-roux-2513975

Hydroizolacja dachów – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Każda nieruchomość powinna charakteryzować się szczelnym dachem, który zagwarantuje bezpieczeństwo domowników, jednocześnie zminimalizuje ryzyko występowania pleśni i grzybów. Właśnie z tego powodu godna uwagi może okazać się hydroizolacja dachu, na którą decyduje się coraz więcej osób. Czym ona jest? Kiedy warto się na nią zdecydować? Dlaczego jest to rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę? Czy przed hydroizolacją dachu konieczna jest wymiana starego pokrycia? Czym charakteryzuje się hydroizolacja dachu płaskiego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższych akapitach, dlatego też gorąco zachęcamy do wnikliwej lektury. 

Czym jest hydroizolacja dachu?

Hydroizolacja dachów to jedna ze skuteczniejszych metod na to, aby możliwie najdokładniej uszczelnić blachę dachową. Efektem tego procesu jest równa, bezspoinowa podłoga, która skutecznie chroni dach przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Czynniki takie jak chociażby nasłonecznienie i wahania temperatury w wielu przypadkach doprowadzają do tego, że powłoka dachowa ulega uszkodzeniu. Wcześniej wspomniana hydroizolacja eliminuje ten problem niemalże całkowicie. Można ją wykonać na dachach płaskich, przemysłowych, wielorodzinnych, wykonanych z papy lub z blachy.

Kiedy warto zdecydować się na hydroizolację dachu?

W praktyce hydroizolacja dachu to jeden z końcowych etapów zabezpieczania pokrycia dachowego przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi bądź przed korozją. Głównym zamysłem tego procesu jest przedłużenie żywotności konstrukcji. Na tę metodę warto się zdecydować, kiedy budynek został dopiero postawiony. W ten sposób uchronimy się przed kosztownymi remontami w najbliższej przyszłości.

Hydroizolacja zalecana jest podczas przeciekania dachu. Dla właściciela domu jest to informacja, że pokrycie nie jest w najlepszym stanie, w konsekwencji niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań. Co godne podkreślenia- nie jest konieczna wymiana całej konstrukcji. W zupełności wystarczająca może okazać się wcześniej wspomniana hydroizolacja. Powinniśmy na własną rękę regularnie kontrolować stan dachu. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, należy w możliwie najkrótszym czasie skontaktować się ze specjalistą– w ten sposób unikniemy poważniejszych uszkodzeń.

dom jednorodzinny ze spadzistym dachem

Hydroizolacje Emulbit: roztwory asfaltowe do hydroizolacji, emulsje asfaltowe, hydroizolacje polimerowe.

Dlaczego hydroizolacja dachu to dobre rozwiązanie?

Hydroizolacja dachów to proces, który cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane z wieloma zaletami takiego rozwiązania. Przede wszystkim metoda ta chroni pokrycie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Doskonałym przykładem jest oczywiście deszcz, śnieg, wiatr, słońce. Dach staje się zabezpieczony przed uszkodzeniami, takimi jak nieszczelność. Dzięki temu unikniemy rozwoju pleśni i grzybów. Hydroizolacja dachu wpływa pozytywnie na jego trwałość, w konsekwencji najbliższe remonty pokrycia będą wykonywane znacznie później. Możliwe jest pokrywanie różnych rodzajów materiałów, zaczynając od blachy, kończąc na papie. 

Czy przed hydroizolacją dachu konieczna jest wymiana starego pokrycia?

Hydroizolacja może okazać się świetnym sposobem na to, by uniknąć często kosztownego remontu dachu. Warto jednak podkreślić, że jeśli dach wymaga renowacji, to nie zawsze musimy wymieniać pokrycie. Jeśli zdecydujemy się na hydroizolacje płynną membraną, wówczas wystarczy pokryć dach odpowiednim produktem. Wyróżnia się on ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także satysfakcjonującą trwałością. W ten sposób uszczelnimy dach bez konieczności zrywania starego pokrycia, w konsekwencji koszty remontu zostaną zminimalizowane.

W sytuacji, gdy więźba dachowa jest w fatalnym stanie, wówczas w pierwszej kolejności należy ją naprawić, a dopiero potem zająć się hydroizolacją. Dzięki temu budynek będzie w pełni bezpieczny dla osób, które znajdują się wewnątrz.

Czym charakteryzuje się hydroizolacja dachu płaskiego?

Tego typu hydroizolacja umożliwia uszczelnienie dachów ceramicznych, z blachy trapezowej, aluminiowych, z blachy falistej, a także wielu innych. Na taką metodę warto zdecydować się jeszcze na etapie prac budowalnych– im wcześniej zabezpieczymy strukturę dachu, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powstania przyszłych kosztów. Czas trwania metody jest stosunkowo krótki i gwarantuje ponadprzeciętną oszczędność pieniędzy. Na dzień dzisiejszy hydroizolacja dachu traktowana jest jako inwestycja, która z pewnością zwróci się w przyszłości w związku z brakiem konieczności wykonywania kosztownych remontów.

Czytaj także:

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this