Blog

pexels-terry-magallanes-2988865

Hydroizolacja łazienki – czy zawsze jest potrzebna?

Zapewne nie raz mogliśmy usłyszeć historię o tym, jak to ktoś został zalany przez sąsiada, albo sam był poniekąd sprawcą takiej sytuacji. Najczęściej dokonuje się to przez łazienkę. Wystarczy awaria instalacji wodnej, właścicieli nie ma aktualnie w domu i tragedia gotowa. W tym artykule zostanie przedstawiona podstawowa wiedza z zakresu hydroizolacji łazienki. 

Hydroizolacja – co to jest?

Na samym początku należałoby wyjaśnić, czym w ogóle jest hydroizolacja. Hydroizolacja to proces, który polega na zwiększeniu izolacji przeciwwilgociowej danej powierzchni poprzez utworzenie bezspoinowej powłoki na niej. Wykazuje to szczególną przydatność zwłaszcza w takich miejscach, gdzie wilgoć jest większa. Do takich miejsc możemy zaliczyć na przykład: łazienkę, pralnię, suszarnię, kuchnię. Hydroizolacja zapobiega także przedostawaniu się wody przez fugi pod powierzchnię płytek lub w głąb ścian, uniemożliwiając tym samym pojawienie się pleśni i grzybów. Zalanie sąsiada, czy niechciane grzyby lub pleśń na ścianach, zdecydowanie nie należą do kategorii zdarzeń, których chcielibyśmy doświadczać na własnej skórze. Warto zatem zatroszczyć się o hydroizolacje miejsc, które są bardziej narażone na działanie wilgoci.

Hydroizolacja łazienki

Hydroizolacja – czy warto?

Hydroizolacja jest szczególnie mocno rekomendowana zwłaszcza w tych miejscach, gdzie spodziewamy się zdecydowanie większej wilgoci. Miejscem, gdzie często może występować wysoka wilgoć, jest przede wszystkim łazienka. Niemalże obowiązkowa jest wtedy, kiedy decydujemy się na zamontowanie prysznicu typu walk-in, bez brodzika. Za pomocą hydroizoalcji możemy zabezpieczyć nie tylko podłogę, ale także ściany. Stosując ją, uchronimy się przed ryzykiem zalania sąsiadów, ale także przed niechcianą pleśnią czy grzybami na ścianach lub pod posadzką. Warto w tym miejscu podkreślić, że niestety fugi nie chronią przed przenikaniem wilgoci. Hydroizolację trzeba położyć przed wykończeniem łazienki.

Hydroizolacja – rodzaje

Hydroizoalcje można podzielić na zasadniczo trzy rodzaje:

  • Hydroizoalcja lekka, zwana także przeciwwilgociową, stosowana jest zazwyczaj w przypadku pomieszczeń w budynkach, które znajdują się pod ziemią, a sama budowla została wzniesiona na glebach przepuszczalnych.
  • Hydroizolacja średnia, określana jako przeciwwodna, jest zazwyczaj używana w odniesieniu do takich powierzchni, które są wystawione na działanie wody opadowej. Umożliwia ona spływanie wody i nieprzesiąkanie jej przez dach budynku. Specyficznym rodzajem tego typu izolacji jest folia, którą zazwyczaj stosuje się na balkonach lub w łazience. 
  • Hydroizolacja ciężkazwana także przeciwwodną, zazwyczaj jest stosowana w przypadku powierzchni, które są narażone na działanie wody pod wysokim ciśnieniem.

Hydroizolacje Emulbit: roztwory asfaltowe do hydroizolacji, emulsje asfaltowe, hydroizolacje polimerowe.

Hydroizolacja łazienki – jak wygląda?

Proces hydroizoalcji łazienki składa się z kilku etapów i należy do niego przystąpić, zanim łazienka będzie wykańczana.

Na samym początku należy odpowiednio przygotować podłoże, które zamierzamy poddać procesowi hydroizolacji. Należy sprawdzić twardość podłoża, a w razie pojawienia się jakichkolwiek ubytków, uzupełnić je za pomocą zaprawy wyrównującej.

Następnym krokiem jest proces nazywany gruntowaniem. Robi się to poprzez nakładanie emulsji zwanej gruntem. Należy przy tym pamiętać, aby nakładać ją na odpowiednio oczyszczoną powierzchnię. Zaleca się nałożenie minimum dwóch warstw. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim odstępie czasowym, aby emulsja zdążyła wyschnąć, przed nakładaniem kolejnej warstwy.

Kolejny etap polega na uszczelnieniu styku podłogi ze ścianą oraz narożników i tych wszystkich miejsc, gdzie można spotkać wylot instalacji. Uszczelnianie tych miejsc dokonuje się poprzez nałożenie specjalnej taśmy oraz kołnierza uszczelniającego. Kołnierz oraz taśmę można przykleić do podłoża, stosując folię w płynie.

Ostatni etap polega na nałożeniu foli w płynie na całej powierzchni, którą chcemy poddać procesowi hydroizolacji. Warto w tym miejscu pamiętać nie tylko o podłodze, ale także o ścianach do pewnej niewielkiej wysokości. Podobnie jak w przypadku gruntu zaleca się położenie przynajmniej dwóch warstw folii. Warto odczekać odpowiednią ilość czasu przed nałożeniem kolejnej, aby pierwsza zdążyła wyschnąć.

Hydroizolacja w łazience – podsumowanie

Proces hydroizolacji łazienki jest czymś, co nie tylko wydaje się, ale w istocie jest bardzo przydatne. Jeżeli chcemy uniknąć zalania sąsiadów lub pomieszczeń znajdujących się pod łazienką, ale także, gdy nie chcemy męczyć się z grzybem i pleśnią na ścianach czy pod posadzką. Warto jednak pamiętać o tym, że hydroizolacje przeprowadza się jeszcze przed etapem wykańczania łazienki. Jeżeli zaś planuje się remont, a zdajecie sobie sprawę z tego, że nie zrobiono wcześniej hydroizolacji, czeka was skuwanie ścian i podłoża do zera. Warto jednak zatroszczyć się o tę dodatkową ochronę pomieszczeń, gdzie występuje duża wilgoć, aby później uchronić się przed różnego rodzaju przykrymi niespodziankami.

Czytaj także:

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this