Blog

construction-site-gce3c80279_1920

Izolacja ław fundamentowych – jak ją prawidłowo wykonać?

Wykonanie starannej izolacji ław fundamentowych to jedna z najważniejszych prac, jakie należy zrealizować na pierwszym etapie budowy. Brak stosownego zabezpieczenia przed wpływem wilgoci może bowiem powodować szybsze niszczenie fundamentów oraz podciąganie wody do wyżej położonych części budynku. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić izolację poziomą? Izolacja fundamentów jest niezwykle istotna.

Izolacja pozioma, przeciwwilgociowa ław fundamentowych

Nieodpowiednie wykonanie izolacji poziomej ław fundamentowych bądź jej całkowity brak może łatwo doprowadzić zjawiska podciągania kapilarnego. Odpowiada ono za zawilgocenie ścian fundamentowych, a niekiedy – również murów powyżej poziomu gruntu. W celu uniknięcia takiej sytuacji, niezbędne będzie przygotowanie gruntownej hydroizolacji poziomej. Jest ona niezbędna bez względu na typ betonu, jaki zastosowano do wylania ławy – wykonuje się ją również w przypadku użycia betonu tzw. wodoszczelnego, który w rzeczywistości nie jest całkowicie odporny na wpływ wilgoci.

Taką warstwę izolacji przeciwwilgociowej należy umieścić na styku ławy i ściany fundamentowej, na całej ich długości. Prócz ochrony przed podciąganiem wilgoci, będzie odpowiedzialna także za zapewnienie poślizgu pomiędzy tymi dwoma elementami konstrukcji. Pomaga to ograniczyć ryzyko pękania budynku, wywołanego jego osiadaniem. Co więcej, starannie przygotowana warstwa izolacji pomiędzy ławą a ścianą chroni również tą drugą przed przenikaniem kwasów organicznych, obecnych w ziemi i przyczyniających się do korozji betonu. Po jakie produkty warto sięgnąć oraz o jakich najważniejszych zasadach należy pamiętać, aby izolacja ław fundamentowych spełniała swoją rolę?

Czym zaizolować ławy fundamentowe?

Ławy fundamentowe można zaizolować przeciwwilgociowo na kilka sposobów. Część inwestorów decyduje się na ułożenie na nich warstwy papy – na lepiku lub termozgrzewalnej. Choć jest to czynność prosta, problematyczne może okazać się prawidłowe połączenie kolejnych odcinków, a związane z nim błędy zazwyczaj skutkują wnikaniem wilgoci do ścian. Drugim często stosowanym materiałem jest gruba folia fundamentowa, układana na podobnej zasadzie co papa, a zarazem również generująca ryzyko pojawienia się szczelin, przez które przeniknie woda gruntowa. Wybierając obie te metody, należy liczyć się z koniecznością starannego wyrównania powierzchni ławy za pomocą zaprawy cementowej – co umożliwi ściślejsze doleganie warstwy ochronnej z papy lub folii do ścian fundamentowych.Oprócz izolacji poziomej ułożonej pod ścianami fundamentowymi i nad nimi konieczna jest też izolacja pionowa fundamentów. Układa się ją na powierzchni ścian fundamentowych.

Aby wyeliminować pojawianie się szczelin w hydroizolacji, warto zdecydować się na zastosowanie masy asfaltowo-lateksowej. Nakładana w dwóch warstwach, tworzy szczelną, trwałą i elastyczną powłokę, pozbawioną łączeń. Godny polecenia będzie również szlam hydroizolacyjny, czyli gęsta masa na bazie cementu. Świetnie spaja się on z powierzchnią betonu – z którego powstają ławy fundamentowe – pozwalając na uzyskanie mocnej warstwy izolującej przed wilgocią. Takie masy sprawdzą się również jako podkład pod hydroizolację przygotowaną z papy bądź folii.

izloacja ław fundamentowych

Jak prawidłowo wykonać izolację ław fundamentowych?

Aby warstwa hydroizolacji skutecznie zabezpieczała ławy fundamentowe przed wpływem wilgoci, podczas jej wykonywania warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:

  • Przede wszystkim taka izolacja pozioma ścian fundamentowych musi szczelnie przylegać do całej powierzchni poziomej betonu. Z tego względu powinien być on możliwie równy, a w razie konieczności – wskazane jest jego wygładzenie.
  • Pas izolacji nie może być węższy, niż ława fundamentowa. Prawidłowo położona hydroizolacja powinna nieco zachodzić także na pionową płaszczyznę ław. Wymaga to wywinięcia folii lub papy na brzegach ławy bądź naniesienia masy asfaltowo-lateksowej czy szlamu hydroizolacyjnego na ich boki.
  • Niezbędne jest wykonanie szczelnego połączenia pomiędzy poziomą i pionową warstwą izolacji, co zminimalizuje ryzyko wnikania wilgoci przez szpary.
  • Pokrywając ławy produktem rozpuszczalnikowym, należy zachować ostrożność przy układaniu styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego na ścianach fundamentowych. Masy rozpuszczalnikowe nie powinny bowiem bezpośrednio stykać się z warstwą ocieplenia, gdyż mogą prowadzić do jego uszkodzenia.
  • Podczas zabezpieczania ław fundamentowych przed wilgocią wiele ekip nie praktykuje nanoszenia hydroizolacji na pionowe płaszczyzny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać taką warstwę ochronną także na bokach ławy.
  • Wylewając chudy beton pod ławę, warto rozważyć zastosowanie poziomej powłoki izolacyjnej również pomiędzy tymi dwoma elementami fundamentu.

Wykonanie hydroizolacji ław fundamentowych to praca, której ekipy budowlane nierzadko nie poświęcają należytej uwagi. Tymczasem szczelna warstwa ochronna ma ogromne znaczenie dla skutecznego zabezpieczenia konstrukcji budynku przed wilgocią i substancjami organicznymi oraz zminimalizowania skutków jego osiadania. Z tego względu warto dopilnować jej starannego wykonania oraz zastosować prawidłowo dobrane środki, gdyż naprawa ewentualnych błędów popełnionych na tym etapie będzie w późniejszym czasie praktycznie niemożliwa.

Folia pod ławę fundamentową jak sama nazwa wskazuje służy do izolacji fundamentów. Wykonuje się ją w czasie wylewania ław fundamentowych. Budynek zostaje wówczas zabezpieczony i zatrzymuje wodę pomiędzy folią fundamentową pomiędzy gruntem.

Czytaj także:

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this