Emulsja asfaltowa do hydroizolacji

 Emulsja asfaltowa

Materiały hydroizolacyjne oparte na asfalcie, w których rozpuszczalnikiem jest woda. Materiał po odparowaniu tworzy zwartą powłokę zabezpieczającą przed wodą i wilgocią. Idealne do bezpośredniego nakładania na powierzchnie mineralne, również lekko zawilgocone.

PRIMAL W

niskolepka emulsja bitumiczna służąca do gruntowania powierzchni

HYDROBLOCK W

Polimerowo asfaltowa emulsja bitumiczna

STYRKLEJ

Emulsja bitumiczno-lateksowa do przyklejania płyt polistyrenowych

EKO NT

bezrozpuszczalnikowa wodna emulsja bitumiczną do nakładania natryskowego

FLEX 2K

dwuskładnikowa grubowarstwowa, wodna, bezrozpuszczalnikowa emulsja bitumiczna

To polimerowo bitumiczna masa, którą można używać do hydroizolacji fundamentowych czy też dachów lub stropów. Warto też wspomnieć, że emulsje asfaltowe można podzielić także ze względu na rodzaj fazy rozproszonej i rozpraszającej oraz ze względu na zawartość asfaltu.

Emulsja asfaltowa – rodzaj technologii emulsyjnych

Rodzaje technologii emulsyjnych istnieje wiele możliwości wyboru, przez co można dobrać taki produkt, który będzie świetnie pasował do danej hydroizolacji. Pierwszym rodzajem technologii emulsyjnej jest wykonanie skropienia nawierzchni emulsją i posypanie jej odpowiednim grysem. Natomiast drugim rodzajem technologii emulsyjnych jest powierzchniowe utrwalanie dróg. Celem powierzchniowych utrwaleń dróg jest powstanie szorstkiej warstwy ścieralnej i uszczelnienie lekko spękanych powierzchni oraz powstrzymanie jej destrukcji na jak najdłuższy czas. Warto też wspomnieć, że proces wytwarzania cienkiej warstwy oraz powstania cienkiej warstwy asfaltowej przyczyniają się także do estetyki drogi w ogólnej wizualizacji. Można też wykonać cienkie warstwy asfaltowe na zimno. Wówczas mieszanki są wykonywane wbudowane na miejscu.

Jakie funkcje spełnia emulgator w emulsjach asfaltowych?

Emulgator jest niesamowicie ważnym składnikiem każdej emulsji asfaltowej modyfikowanej, dlatego też warto wymienić zadania, jakie do niego należą. Warto też wspomnieć, że podstawowy skład emulsji asfaltowej, to właśnie przeważnie jest dobrze dobrany emulgator. Między innymi emulgator odpowiada za:

  1. stabilność emulsji asfaltowych,
  2. poprawy właściwości mechaniczno sprężystych i przyczepności,
  3. obniża napięcie powierzchniowe między dwiema fazami (wodą i asfaltem).

Dlatego też tak ważna jest rola emulgatora w emulsji asfaltowej, gdyż jest to nieoceniony i pomocny składnik bez którego proces ten mógłby się nie odbyć właściwie. Dobre właściwości emulsji przy jednoczesnym zastosowaniu emulgatora gwarantują dobrze zrobioną mieszankę, której można użyć przy pracach drogowych.

Jakie emulsje asfaltowe używane są w budownictwie?

W budownictwie można używać różnych rodzajów technologii emulsyjnych, dzięki czemu da się wybrać taki produkt, który będzie spełniał wszystkie wymagania. Zatem w zależności od użytego asfaltu, emulsja asfaltowa jest dzielona na:

  1. niemodyfikowaną – czyli zwykłą emulsję asfaltową, z dodatkiem czystego asfaltu lub upłynniacza,
  2. modyfikowaną lateksem syntetycznym lub naturalnym

Dobrze jest też wspomnieć, że emulsja asfaltowa modyfikowana jest jedno lub dwufazowa. Tym sposobem emulsją asfaltową służą do drobnych robót nawierzchniowych i innych rodzajów prac budowniczych. Można także wspomnieć, że kationowe emulsje asfaltowe, czyli te, które charakteryzują się różnym czasem rozpadu emulsji woda odparowuje na wskutek wiązania się z kruszywem. Tego rodzaju emulsje asfaltowe są wykorzystywane przy różnych pracach dziedzinie budownictwa drogowego.

Czy w leśnictwie również wykorzystuje się emulsje asfaltowe?

Emulsje asfaltowe są dyspersją stałych cząstek asfaltu, dlatego też są tak wytrzymałe i mogą być używane w leśnictwie, jako spoiwo dróg leśnych. W warunkach leśnych uzyskanie jednolitego wyglądu nawierzchni jest bardzo trudne, dlatego trzeba użyć do tego odpowiednich narzędzi. Dobrze jest wówczas użyć mniejszej ilości drobnego kruszywa do uzupełniania ubytków uszkodzonych nawierzchni i oprócz pierwszej warstwie warstwy dodatkowej dać kolejną warstwę emulsji. Tym sposobem nawierzchnia dwuwarstwowa stosowana w leśnictwie ma dobre właściwości przyczepnościUszczelnienie nawierzchni z zastosowaniem szybkorozpadowej emulsji kationowej jest świetnym wyboremDlatego też przy stosunkowo niskim budżecie można stabilizować już istniejącą drogę lub tworzyć nowe szlaki.

Co jeszcze warto wiedzieć o emulsji asfaltowej?

Przede wszystkim to, że cząstki rozproszonego asfaltu są używane do produkcji emulsji. Używa się mieszanki mineralno emulsyjnych do różnych dróg i dziedzin w budownictwie. Warto też wspomnieć, że mieszanek mineralno emulsyjnych wbudowywanych w drogi powodują to, że konstrukcja jest stabilna i może służyć wiele lat. Przy produkcji asfaltu zmodyfikowanego wprowadzenie nanowłókien polimerowych powoduje to, że fizyko chemiczne rozpadu emulsji przyczyniają się do wzrostu odporności niskotemperaturowej. Dobrze jest też pamiętać, że system podgrzewania emulsji asfaltowych musi odbywać się prawidłowo. Co ważne, to wytwarzanie emulsji asfaltowej do powierzchniowych utrwaleń i modyfikacji polimerów odpadowych jest bardzo ważnym czynnikiem, gdyż od tego, jakich substancji użyje się do zrobienia emulsji zależy to, czy dana nawierzchnia będzie dobrze zabezpieczona. Warto też wspomnieć, że mieszanki mineralno asfaltowej do powierzchniowych utrwaleń warto używać zgodnie z jej przeznaczeniem.

Dobrze jest też pamiętać, że emulsja jest substancją bezbarwną i w zasadzie bezzapachową. Jest to też produkt gotowy do użycia, gdyż wystarczy go tylko wymieszać w specjalnie przygotowanym do tego wiaderku. Warto pamiętać, że pozostałych dwóch warstw używa się wtedy, gdy jest to konieczne i wymagają tego warunki atmosferyczne, jak w przypadku leśnych dróg, lub takich powierzchni, które są często używane i narażone na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Emulsja jest przyjazna dla środowiska i nie zawiera żadnych szkodliwych rozpuszczalników.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this