Hydroizolacje

Hydroizolacje czyli powłoki ochronne służące zabezpieczeniu budynków, ich części podziemnych przed wnikaniem wody i wilgoci z gruntu. Gamę produktów podzielić można na wyroby bazujące na asfalcie, polimerach akrylowych oraz poliuretanach. Intensywny rozwój chemii budowlanej w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodował, że mamy do dyspozycji szeroką gamę materiałów, począwszy od stosowanych tylko do izolacji przeciwwilgociowych, a skończywszy na materiałach chroniących przed wodą pod ciśnieniem czy też materiałach o bardzo wyśrubowanych parametrach, wręcz specjalistycznych

Czytaj także: Dysperbit – czym jest i do czego służy?

Czym są hydroizolacje? Są to specjalistyczne izolacje przeciwwilgociowe, które mają za zadanie zabezpieczenie obiektu przed nadmierną działalnością wody. Uniknięcie przenikania wody i wilgoci jest szczególnie ważne w przypadku miejsc, które są położone na poziomie gruntu lub poniżej jego poziomu. Dotyczy to zwłaszcza piwnic. Należy ochronić zarówno fundamenty i podłogę, jak i ściany. Ponadto, istnieją pomieszczenia, w których hydroizolacja jest konieczna, niezależenie od ich położenia. Będzie to na przykład łazienka, toaleta, kuchnia i różnego rodzaju pomieszczenia produkcyjne lub usługowe. Powodem takiej konieczności jest ryzyko używania dużej ilości wody w tych konkretnych miejscach i częstym zmywaniem podłogi. W przypadku hydroizolacji podziemnych czynnikiem zagrożenia jest sam fakt znajdowania się tych powierzchni poniżej poziomu gruntu. Już choćby z tego względu miejsca te są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia spowodowane nadmierną wilgocią. Świadomość tych niebezpieczeństw pozwoli nam podjąć odpowiednią decyzję w kwestii projektu naszego domu. Jeżeli położymy izolację typu styropian na podłożu niezabezpieczonym, mogą pojawić się problemy z przenikaniem wilgoci wyżej. Dostępne w naszej ofercie produkty umożliwiają zabezpieczenie powierzchni w sposób prosty i bardzo szybki. Dokładny sposób aplikacji hydroizolacji w kartach technicznych produktów.

Hydroizolacje łazienki

Jak już wspomniano wyżej, łazienka jest miejscem istotnie narażonym na działanie wody.  Przeważnie w łazienkach mamy do czynienia z kafelkami i fugami. Niestety, fugi nie chronią naszych powierzchni przez przenikaniem wody i powstawaniem wilgoci. Układanie płytek ceramicznych w łazience oraz pomieszczeniach mokrych musi zostać poprzedzone impregnacją. Jeżeli zabezpieczenie łazienki nie będzie wykonana prawidłowo, to po jakimś czasie korzystania z łazienki, możemy zacząć odczuwać nieprzyjemny zapach. Ponadto, możemy zauważyć mało estetyczny nalot, który jest charakterystyczny dla gromadzenia się wilgoci. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, możemy narazić naszą łazienkę na zagrzybienie. Jest to problem, który bywa bardzo trudny do zniwelowania. Dlatego właśnie lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom. Z tego właśnie powodu należy zawsze zrobić izolację pod brodzikiem i w okolicach wanny. Pomoże nam to uniknąć wielu kosztownych problemów w przyszłości. Podłogę należy zabezpieczyć też na wypadek ewentualnej awarii pralki. Nasze produkty idealnie sprawdzą się do hydroizolacji łazienek, szczególnie przy odpływach liniowych. Hydroizolacja łazienki pozwala na uniknięcie zalania pomieszczeń, które znajdują się poniżej. 

hydroizolacje

Hydroizolacje podziemne – hydroizolacja piwnicy

Hydroizolacje podziemne muszą być zaplanowane już na etapie stawiania fundamentów. Zabezpieczenie piwnicy jest niezbędnym elementem każdego domu. Jest to szczególnie w miejscach łączenia się różnych elementów, a także przejść rurowych. Istotne będzie też zabezpieczenie wszystkich szczelin. Podczas budowy domu i stawiania fundamentów należy pamiętać, że z czasem budynek będzie ulegał różnym działaniom i po jakimś czasie w murach powstać mogą różne rysy oraz pęknięcia. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie, mogą się pojawić problemy z wilgocią. Taka izolacja przeciwwodna, mimo iż jest dodatkowym kosztem, z pewnością przyniesie nam pozytywne efekty i uchroni nas przed usterkami w przyszłości. W przypadku hydroizolacji podziemnych bardzo ważna jest jakość materiałów. Zabezpieczenie podziemnych części domu jest bardzo korzystną inwestycją i pozwoli nam się cieszyć domem bez wilgoci przez długie lata. Izolacja piwnicy od wewnątrz powinna być nakładana po wyschnięciu ścian z wilgoci technologicznej (unikniemy zamknięcia wody w murze). Innymi słowy izolacja powinna być nakładana dopiero po wyschnięciu ścian. Należy też szczególną uwagę zwrócić na szczeliny dylatacyjne. Zabezpieczeń przeciwwilgociowych nie należy bagatelizować, nawet gdy do wykonania podziemia został użyty beton o wysokiej szczelności.

Hydroizolacje gruntowe

Zdecydowanie najbardziej narażone na wilgoć są elementy budynku, które zostały zlokalizowane poniżej poziomu gruntu. Będą to na przykład ściany fundamentowe i piwniczne. Hydroizolacje w gruncie są bardzo ważnym elementem budowania domu. Z czasem materiał narażony na ciągłą wilgoć traci swoje właściwości i jest narażony na grzyby i pleśń. Ponadto, wilgoć może się przemieszczać na wyższe części domu. Skutki takiego kontaktu mogą być różne: materiał może stracić swoje właściwości (uszczelniające, termoizolacyjne), może pojawić się trudna do usunięcia pleśń i grzyby. Hydroizolacje w gruncie mogą uchronić cały nasz dom. Wilgoć z dolnych partii domu może również przedostać się wyżej, wpływając negatywnie na wyższe położone części budynku. Warto też zadbać o hydroizolację w przypadku tarasu. Dużo zależy od tego jakiej wielkości jest nasz taras i czy jest zadaszony, ponieważ od tego zależeć będzie dobór materiałów.

hydroizolacje emulbit

Rodzaje hydroizolacji

Hydroizolacja polimerowe – przeznaczone przede wszystkim do izolacji przeciwwodnej w przypadku murów, basenów, balkonów, tarasów, łazienek i dachów. również przemysłowych i obciążonych w sposób agresywny i stały, dlatego muszą one spełniać określone wymagania. Ich zaletą jest wysoka elastyczność. Cecha ta pozwala na mostkowanie rys, które powstają w podłożu. Izolacje polimerowe są przyczepne i mrozoodporne. Ponadto, dzięki swoim właściwościom są podatne na odkształcenia rozciągające i dynamiczne obciążenia.

Hydroizolacje – roztwory asfaltowe – są podstawą zabezpieczenia przed działaniem wód gruntowych. Wilgoć powinna być priorytetem w kwestii stawiania budynków. Materiały bitumiczne stosowane w hydroizolacji są skutecznym zabezpieczeniem przed wilgocią.

Hydroizolacje – roztwory asfaltowe – to asfalty, które są rozpuszczone w szybkoschnącym rozpuszczalniku. Stosuje się je do gruntowania podłoży betonowych i cementowych. Dokonuje się tego przed położeniem warstwy izolacji.

Czym jest izolacja przeciwwodna?

Prace dotyczące hydroizolacji są istotne już w trakcie tworzenia projektu budowlanego. Zabezpieczenie podziemnych części powinno być naszym priorytetem, od którego zaczniemy planowanie budowy. Musimy przecież pamiętać o izolacji przeciwwodnej fundamentów. Jeżeli zadbamy o odpowiedni projekt i zdecydujemy się na wysokiej jakości materiały, to będziemy mieć pewność, ze nasz budynek ma skuteczną ochronę przed wilgocią. Hydroizolacja ochroni nas też przed naporem wody. Dzięki niej woda nie będzie się przedostawać do fundamentów, piwnicy, ścian i elewacji. Pamiętajmy, że jeżeli woda już się tam dostanie, to niestety będzie tam zalegać. Musimy zadbać o to, aby skutecznie zabezpieczyć te miejsca. Z pewnością będzie to trafiona inwestycja i pozwoli nam uniknąć usterek w przyszłości. Hydroizolacja to element na którym zdecydowanie nie należy oszczędzać, zarówno w przypadku piwnicy i fundamentów, jak i w przypadku łazienek. Ta specjalistyczna powłoka pomaga także zabezpieczyć powierzchnię dzięki temu są odporne na promieniowanie UV. Nasze produkty stosuje się do wykonywania skutecznych, systemowych zabezpieczeń przeciwwilgociowych i przeciwwodnych dachów, stropodachów, wylewek betonowych, piwnic, łaźni, tarasów, ław i fundamentów, powierzchni o nieregularnych kształtach, izolacji podposadzkowych do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Produkty Emulbit dają także bardzo dobrą przyczepność do podłoża oraz znaczną elastyczność nawet w niskich temperaturach. Niektóre z produktów mają zdolność do samoregeneracji – miejscowe niewielkie uszkodzenia mechaniczne (2-3 mm) zasklepiają się na skutek pęcznienia materiału. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie powierzchni przed przenikaniem wilgoci jest hydroizolacja.

hydroizolacje asfaltowe emulbit

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this