Chemia budowlana obejmuje szeroki zakres produktów. Używa się ich na każdym etapie budowy, a także podczas remontów czy wykańczania wnętrza. Na rynku możesz się spotkać z produktami dekarskimi, murarskimi, a także przeznaczonymi do ociepleń czy montażu elementów dekoracyjnych. Sprawdź, jakie zastosowanie ma chemia budowlana i jakie są jej rodzaje.
Chemia budowlana – jakie są jej rodzaje?
Chcąc dostosować odpowiednią chemią budowlaną do swoich potrzeb i typu prac, najpierw trzeba dowiedzieć się, jakie są jej rodzaje. Podstawowy podział obejmuje trzy podkategorie:
- mieszanki suche,
- mieszanki gotowe,
- produkty powłokowe.
Sucha mieszanka budowlana to na przykład zaprawa murarska, klej czy gładź szpachlowa. Jest to produkt w postaci spreparowanego proszku, który trzeba najczęściej rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. Gdzie ma zastosowanie chemia budowlana sucha? Przede wszystkim na wstępnym etapie budowy. Można się jednak też spotkać z produktami typowo montażowymi, których będziesz używać podczas wykończenia lub ocieplania budynku.
Zastosowanie chemii budowlanej Emulbit
Z reguły jednak ocieplenia i prace montażowe są obszarem, gdzie ma zastosowanie chemia budowlana w postaci gotowych mieszanek. Tutaj możesz spotkać się z takimi produktami jak tynki czy uszczelniacze. Z ich pomocą zadbasz o odpowiednią kondycję budowli i przygotujesz ją do ostatecznych prac wykończeniowych. Działanie poszczególnych wyrobów chemii budowlanej do betonu polega głównie na opóźnianiu lub przyspieszaniu wiązania mieszanki, uplastycznianiu betonu oraz zapewnianiu większej szczelności. Często stosowany jest plastyfikator do betonu, czyli domieszka obniżająca napięcie powierzchniowe wody zarobowej, co pozwala na ograniczenie ilości wody.
To podczas wykończenia najczęściej używane są produkty powłokowe, do których można zaliczyć farby, grunty, lakiery czy impregnaty. Te pełnią funkcje estetyczną lub ochronną, a najczęściej jedną i drugą. Warto zaznaczyć, że różne typy produktów powłokowych charakteryzują się często odmiennymi właściwościami. Do materiałów powłokowych zaliczymy farby, lakiery, środki gruntujące, rozpuszczalniki. Jak wybierać chemię budowlaną?
Najlepiej to wyjaśnić na przykładzie różnych rodzajów farb. Mogą one uwzględniać odporność na wodę, nieosadzanie się kurzu czy nawet właściwości antybakteryjne. Zanim więc zaczniesz zakupy, określ dokładnie swoje potrzeby. Przede wszystkim zawsze dokładnie czytajmy zalecenia producenta. Jeżeli potrzebujemy kleju do kafelków w łazience, kupmy produkt, na którym znajduje się informacja, że nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć.
Uniwersalne produkty z zakresu chemii budowlanej
Zwróć uwagę, że często konkretny produkt z kategorii chemii budowlanej jest używany na wielu etapach prac. Dobrym przykładem mogą być pianki montażowe, których używa się zarówno do mocowania elementów, jak i uszczelniania czy ocieplania mniejszych przestrzeni. Często też jeden typ kleju może być stosowany do montażu wielu obiektów – zarówno dekoracyjnych, jak i budowlanych. Chemię budowlaną stosuje się na wszystkich etapach prac wykończeniowych w pomieszczeniu.
Odpowiadając więc najkrócej na pytanie, jakie zastosowanie ma chemia budowlana, można powiedzieć, że kompleksowo wspiera ona prace budowlane na każdym etapie. Jak natomiast dobierać produkty chemii budowlanej? Ogromna różnorodność produktów sprawia, że wybór materiału optymalnego dla konkretnych zastosowań nie jest łatwy. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.