Epoksydy

Epoksydy czy farby epoksydowe produkowane są na bazie żywic syntetycznych. Wysoka trwałość gwarantuje zabezpieczenie powierzchni betonu przed ścieraniem na lata. Seria Emapoxy świetnie nadaje się do użytku w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz zabezpieczeniu betonu przed chemikaliami

EMAPOX

barwna powłoka epoksydowa

EMAPOX TOP

barwna powłoka epoksydowa

Epoksydy albo powłoka epoksydowa jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle do wykonywania wytrzymałych i odpornych chemicznie powierzchni. Farba epoksydowa do uniwersalnych zastosowań może posłużyć do zabezpieczania elementów metalowych i betonowych. Wysokiej jakości epoksydy zmieszane z utwardzaczem, pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu w krótkim czasie. Powłoki utwardzają się od kilku minut do kilku godzin, zależnie od dobranego składu mieszanki oraz temperatury.

Czym są żywice epoksydowe?

Żywice epoksydowe to składające się z jednego lub dwóch składników żywice syntetyczne. Wykorzystuje się je do tworzenia nierozpuszczalnych i nietopliwych tworzyw sztucznych. Tego rodzaju chemia budowlana ma w swoim składzie przede wszystkim polifenole. Niekiedy składnikami żywic są również poliglikole, oligomery i epichlorodryny. Dzięki wykorzystaniu polimerów, możliwe jest stworzenie powłoki o dużej wytrzymałości i odporności chemicznej.

Żywica epoksydowa (EP) powstaje, gdy epoksydy zostają zmieszane z utwardzaczem. W ten sposób uzyskuje się ciekłą mieszaninę, którą można nanieść na wybrane powierzchnie za pomocą pędzla lub wałka. Powłoka szybko się utwardza i stanowi jeden z najbardziej odpornych materiałów wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie. Ponadto epoksyd jest bardziej odporny na chemiczne środki czyszczące i alkohole.

Epoksydy w postaci żywicy

Epoksydowa chemia budowlana z łatwością przyczepia się do różnych materiałów. Pozwala to na wykorzystanie żywic w różnoraki sposób. Farba epoksydowa to profesjonalny środek, który znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym, stoczniowym, lotniczym, itp.

Wytrzymałe posadzki

Epoksydami pokrywa się posadzki, które mogą być narażone na działanie groźnych lub bardzo brudzących substancji. To powszechnie stosowana chemia budowlana, która pokrywa podłogi hipermarketów, garaży i warsztatów samochodowych oraz kotłowni. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest odporna na uszkodzenia powłoka mechaniczna, warto sięgnąć po epoksydyEpoksydowa farba do posadzek wykorzystywana jest jeszcze z innych względów. Powłoka, jaką tworzą epoksydy, nie zmienia swojego stanu nawet pod dużym ciężarem i jest odporna na substancje chemiczne. Właśnie dlatego doskonale nadaje się do wykonywania posadzek przemysłowych, po których mają poruszać się wózki widłowe lub inne pojazdy, w tym ciężki sprzęt budowlany.

Epoksydy w przemyśle stoczniowym

Ponieważ polimerowa chemia budowlana nie rozpuszcza się w wodzie i jest odporne na osmozę, niezwykle odporne, wykorzystuje ją również przemysł stoczniowy. Farba epoksydowa pokrywa kadłuby i posadzki łodzi, statków i okrętów.

Zabezpieczanie powierzchni

Farba epoksydowa służy do zabezpieczania powierzchni metalowych, nawet jeśli zostały uprzednio ocynkowane. Dodatkowo, żywica epoksydowa może zostać wykorzystana do ochrony powierzchni beztonowych lub glazury. Powstała w ten sposób utwardzona powłoka jest niewrażliwa na działanie kwasów, substancji zasadowych i gazów.

Prawidłowe warunki nanoszenia epoksydów

Epoksydowa farba do powierzchni musi być nanoszona w odpowiedni sposób. Ta chemia budowlana wymaga, aby temperatura podłoża była o co najmniej 3°C większa od punktu rosy. W przypadku podłoży betonowych, temperatura musi być wyższe niż 10°C, żeby powłoka mogła odpowiednio stwardnieć. Należy też przestrzegać zalecań producenta dotyczących wilgotności względnej w pomieszczeniu. Nie powinna ona przekraczać 85%. Oznacza to, że powłoka epoksydowa nie powinna być nanoszona w czasie mgły lub innych opadów atmosferycznych. Zawsze należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

Epoksydy – tania i dostępna chemia budowlana

Wysokiej jakości epoksydowa chemia budowlana od Emulbit to tani i bardzo skuteczny środek, który pozwoli zabezpieczyć różne powierzchnie. Trwała, odporna na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne powłoka, doskonale nadaje się do ochrony metalu i betonu. Można z niej tworzyć przemysłowe posadzki w halach i magazynach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni i zastosowaniu epoksydów najwyższej jakości, uzyskuje się doskonały efekt.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this