Blog

construction-site-gacaabeb83_1920

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest tak ważna?

Hydroizolacja fundamentów to zabieg mający na celu chronić podziemną część budynku przed destrukcyjnym działaniem wilgoci i wody. Dobrze dobrana umożliwia budowę podpiwniczonych domów nawet w trudnych warunkach gruntowych. Czym dokładnie jest izolacja fundamentów i dlaczego jest ona tak ważna? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jakie funkcje spełnia hydroizolacja fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów ma zabezpieczyć je przed wilgocią i wodą gruntową, której stan okresowo wzrasta powyżej poziomu ław fundamentowych. Jest to tzw. izolacja przeciwwilgociowa. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku domów podpiwniczonych, ale nie znaczy to wcale, że inwestorzy budujący domy bez piwnicy mogą odpuścić ten etap budowy. Ważne, by właściwie dopasować rodzaj hydroizolacji do konkretnego budynku i warunków panujących na terenie danej inwestycji.

Hydroizolacja, pomimo że jest całkowicie niewidoczna po obsypaniu fundamentów, ma za zadanie ochronić nasz dom przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Zjawisko to jest o tyle niebezpieczne, że może powodować zawilgocenie ścian wewnątrz domu. Musimy zdawać sobie sprawę, że po niedostatecznej izolacji fundamentów może w przyszłości sprawić, że konieczne stanie się odtworzenie powłoki. Zabieg taki jest możliwy do przeprowadzenia w oddanym do użytku domu, ale przeważnie wykorzystuje się wtedy iniekcję, która wymaga nawiercania otworów w ścianach i wtłaczania do środka preparatu iniekcyjnego. Zabieg taki jest nie tylko drogi, ale także mocno inwazyjny. Warto więc wykorzystać dostępne metody, by odpowiednio zabezpieczyć ściany fundamentowe i ławę już na pierwszym etapie budowy.

Nowoczesne środki służące do wykonywania hydroizolacji (izolacja pozioma fundamentów i izolacja pionowa fundamentów) zapewniają bardzo dobre właściwości i są stosunkowo proste w nakładaniu. W przypadku budowy domu na terenach bardziej podmokłych warto jednak zastanowić się nad założeniem drenażu opaskowego, który sprawi, że nadmiar wody wokół fundamentów zostanie zabrany specjalną rurą i odprowadzony do rowu melioracyjnego, studni czy specjalnego zbiornika. Dzięki takim zabiegom jesteśmy w stanie obniżyć poziom wód gruntowych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku i jeszcze mocniej ograniczyć ryzyko nasiąkanie fundamentu wodą. Dobra hydroizolacja pozwala także na zabezpieczenie ściany fundamentowej oraz styku ścian fundamentowych.

Polecane produkty: Primal R, Szlam hydroizolacyjny oraz Hydroblock R

hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacje Emulbit: roztwory asfaltowe do hydroizolacji, emulsje asfaltowe, hydroizolacje polimerowe.

W jaki sposób wygląda izolacja fundamentów?

Hydroizolacja podziemnej części budynku składa się z warstwy poziomej, która przeważnie wykonywana jest z grubych pap termozgrzewalnych. Niestety wielu inwestorów daje się skusić na zdecydowanie tańszą folię. Prawda jest jednak taka, że nawet najgrubsza folia nie będzie w stanie zamortyzować ciężaru całego budynku i powstaną w niej niewielkie otwory, przez które wilgoć będzie przedostawała się do ścianek fundamentowych, a w sprzyjających okolicznościach również do ścian nośnych. Może to powodować okresowe lub stałe zawilgocenie ścian wewnątrz domu, co skutkować będzie ich zagrzybieniem.

Izolacje pionowe są z kolei wykonywane przy pomocy specjalnych środków, z których najpopularniejszym jest Dysperbit. Jest on dyspersyjną hydroizolacją na bazie masy bitumicznej z asfaltem ponaftowym, która bardzo łatwo się nakłada, ale nie można jej stosować jako izolacja przeciwwodna czy izolację przeciwwilgociową. To typowa izolacja przeciwwilgociowa, której można używać w przypadku niskiego stanu wód gruntowych i braku podpiwniczenia budynku. Jeśli wody gruntowe są wyższe, warto zdecydować się na cięższe izolacje na basie gotowych mas bitumicznych. Gruba powłoka nałożona na ściany fundamentowe zabezpieczy je nie tylko przed wilgocią, ale także wodą gruntową. Bardzo popularny do hydroizolacji jest m.in. szlam hydroizolacyjny czy emulsje asfaltowe.

Izolacje przeciwwodne – dokładność położenia

Bardzo ważne, by hydroizolacja wykonana była w sposób jak najdokładniejszy. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie skutkować będą przesiąkaniem wody do ścian fundamentowych, co nie jest zjawiskiem pożądanym. Istotnym elementem jest zadbanie o ciągłość izolacji. Najczęstszym błędem popełnianym przez wykonawców jest słaba jakość połączenia izolacji poziomej z pionową. W tym miejscu warto zastosować specjalne taśmy, które po podgrzaniu palnikiem zapewniają idealną przyczepność i wzmacniają ten newralgiczny punkt hydroizolacji. Innym sposobem jest wykonanie na łączeniu ławy i ścianki fundamentowej delikatnego zaoblenia umożliwiającego płynne przejście izolacji pionowej w poziomą.

Pomimo że dobre środki służące do hydroizolacji fundamentów są dość drogie, nie powinniśmy na tym etapie budowy oszczędzać, bo może się okazać, że konieczne będzie odtwarzanie izolacji w nowo wybudowanym domu, a zabieg tej jest nie tylko kosztowny, ale również mocno ingeruje w ściany.

Czytaj także:

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this